TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak 2017 MEB YEP

30 Haziran Cuma günü ayında TEOG yerleştirme puanlarının (YEP) açıklanması bekleniyor. 8. sınıf öğrencileri büyük bir merak içerisinde, TEOG tercihleri nasıl yapılacak diye soruyorlar. Bizler de bu hususta kısaca bilgiler verelim istedik.

teogsonuclari2

TEOG sonuçları puanlarının açıklanması ile birlikte yani her iki dönemin de TEOG notları ile birlikte 6. 7. ve 8. sınıfta yıl sonu başarı puanlarının da dahil edildiği TEOG yerleştirme puanlarını açıklayacak. OYP (Ortaöğretim Yerleştirme Puanı) ya da YEP (Yerleştirme Puanı) olarak da bilinen bu puanlarla öğrenciler lise okul tercihi yapacaklar. Yani aslında birçok öğrencinin yanıldığı bir nokta var ki karneler alınmadan önce açıklanan puanlar sadece ders bazında olan puanlardır. Diğer sınıflardaki yıl sonu başarı notlarının da işin içine dahil edilmesiyle yerleştirme puanları ortaya çıkar ki, bizler de bu puanı kullanarak tercih yaparız.

TEOG Lise Yüzdelik Dilimleri İçin Tıklayınız

Yine OYP açıklandığında, sonuç belgemizde il geneli ve Türkiye geneli yüzdelik dilimimiz ile sıralamamızı da göreceğiz. Bu değerler tercih yaparken, bizlere oldukça yardımcı olacak. TEOG sınav sonuçları ile TEOG yerleştirme puanları açıklandığında bu sayfada olacak. Bizi takip edin, rehbersiz kalmayın…

2017 TEOG Tercihleri Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak? TEOG Yerleştirme Takvimi Nasıl İşleyecek?

Tercihiler öğrenci velisi tarafından 14-24 Temmuz 2017 (saat 17:00’e kadar) tarihleri arasında yapılacaktır.
 Tercih işlemi https://e-okul.meb.gov.tr internet adresinden veya herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir.
 Yapılan tercihler mutlaka ortaokul müdürlüklerine onaylatılacaktır..
 Yerleştirmede öğrenciler 25 tercih yapabileceklerdir.
 Nakil başvuruları, herhangi bir ortaokul müdürlüğünden boş kontenjan şartı aranmaksızın yapılabilecektir.
 Yerleştirme işlemleri; tercihleri doğrultusunda, okul kontenjanlarına göre, YEP (Yerleştirmeye Esas Puan) üstünlüğü, esas alınarak yapılacaktır.
 14-18 Ağustos 2017, 21-25 Ağustos 2017, 28 Ağustos-6 Eylül tarihlerinde nakil başvuru işlemi gerçekleştirilecektir.
 Nakil işleminde 3 (üç) tercih alınacak ve YEP üstünlüğüne göre yerleştirme merkezî olarak yapılacaktır.
 Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup, kayıtları sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır.
 Yerleştirme sonuçları https://e-okul.meb.gov.tr adresinde açıklanacak
 Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, AOSP (Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı), eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

TEOG Tercihleri Hakkında Yorum ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

“TEOG Tercihleri Nasıl Yapılacak 2017 MEB YEP” üzerine 214 yorum

   1. 8 rakamdan oluşan güvenlik kodunu okula gidip alacaksınız, kod için okulu telefonla arayıp şansınızı deneyebilirsiniz.

    1. açılan sayfada iki tercihten birisini seçiyorsunuz. Ya özel okul tarcihini seçeceksiniz, ya da tercih yapmak istiyorum seçeneğini. Bu şıklardan birisini tercih ettikten sonra, sol üst tarafta sarı bir disket resmi var..oraya tıklayarak kaydediyorsunuz.

 1. Tercihler tamam ama, buradan meb’e iki çift laf söylemem gerekiyor. Sabah 8 de başladığım tercih maratonumu saat 11 gibi noktalayabildim. Hiç bir bilgi veya doğru dürüst yönlendirme yok. Şu güvenlik kodu olayı beni az daha çıldırtıyordu. Tercih yaparkende bir sürü problemle karşılaştım. Ekran donuyor, tercihlerim kayboluyor, tekrar tekrar tercih yapıp duruyosun.. Lütfen yormayın insanları..

 2. Tercihlerimi yaptım hayırlısıyla, hayırlısı neyse o olsun, Allah hepinizin yar ve yardımcısı olsun.

 3. Ya tercihleri yapmak için güvenlik kayıt no yu nereden bulacağız? Okul bize herhangi bir sonuç belgesi vermedi. Ne e-okulda ne de sorgu ekranında böyle bir bilgi var. Bir şey biliyorsanız yardım!

  1. Güvenlik kayıt noyu okuldan veriyorlar, ya okula gidicen, ya da veriyorlarsa telefonda alacaksın

 4. arkadaşlar 244 puan almışım sizce sağlık yedeklen gelirmi herhangi bir sağlık olabilir lütfen cevap yazın

 5. arkadaşlar bu güvenlik kayıt no nedir?
  bilen varmı?
  Altı üstü bir tercih yapıcaz burnumuzdan geldi..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir